Certyfikaty SSL

Podstawowe informacje o certyfikatach SSL

Certyfikaty SSL powstały w celu ochrony stron internetowych oraz użytkowników tych stron. Zapewniają bezpieczeństwo danych, wprowadzanych na konkretnej stronie; zazwyczaj chodzi tu o dane osobowe, hasła, dane do logowania. Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane z komputera użytkownika do serwera oraz potwierdza wiarygodność witryny. Zazwyczaj kojarzy się z zabezpieczeniami HTTPS, ale jest stosowany również do POP3, IMAP (serwery poczty), NNTP, SIP, telnet, gopher i innych.

Certyfikaty SSL są niezbędne w przypadku:

  • zbierania danych osobowych (np. w sklepach internetowych, w bankowości elektronicznej, platformach edukacyjnych),
  • przesyłania poufnych informacji (np. serwery poczty),
  • udostępniania plików (np. przez serwery SFTP).

Certyfikaty SSL:

  • zwiększają rozpoznawalność marki,
  • zapewniają bezpieczeństwo użytkowników,
  • potwierdzają dane firmy (OV, EV).

Certyfikaty zawierają szereg danych, takich jak: nazwę certyfikowanej witryny, identyfikator witryny, klucz publiczny obiektu, czas ważności, nazwę wystawcy certyfikatu, identyfikator wystawcy, podpis wystawcy. Szyfrowanie połączenia można sprawdzić, informacja o tym pojawia się przy adresie witryny, wyświetla się jako zielony pasek lub kłódka.

Rodzaje SSL: DV, OV, EV

DV - Domain Validation
Certyfikat gwarantujący bezpieczeństwo przesyłania danych i przez to zabezpieczenie prywatności danych użytkowników.
Weryfikacja podmiotu jest przeprowadzana online, nie ma potrzeby przesyłania dokumentów potwierdzających dane firmy. W certyfikacie nie wyświetlają się informacje o nazwie podmiotu, firmy, która wykupiła certyfikat.
Sprawdzi się w małych sklepach, blogach, forach.

OV - Organization Validation
To rozszerzona wersja DV.
Aby certyfikat został wystawiony należy przesłać dokumenty potwierdzające dane firmy (np. dane z KRS). W certyfikacie wyświetli się nazwa podmiotu, który jest właścicielem domeny, zapewnia to wiarygodność witryny.
Jest polecany szczególnie dla sklepów internetowych, witryn administracji publicznej, serwisów branżowych.

EV - Extended Validation
Zabezpieczenie dedykowane dla witryn przetwarzających duże ilości danych, zwłaszcza danych osobowych wrażliwych oraz sklepów oferujących drogie produkty.
Certyfikat EV wyświetla się na pasku adresowym na zielono (nazwa firmy). Nadanie EV jest poprzedzone całkowitą weryfikacją danych wnioskującej firmy. Ten certyfikat w dużej mierze przyczynia się do rozpoznawalności marki i wiarygodności firmy.


Jeśli masz pytania odnośnie certyfikatów SSL, zapraszamy do kontaktu.